Mustafa AKKAŞLI

İzmir Şirinbebe Ortopedik Çocuk Ayakkabıları Sanayi Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı

   1946 yılında İzmir'in Ödemiş İlçesine bağlı Kayaköy Beldesi'nde, 10 nüfuslu bir ailenin 6. çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul 2. sınıfta başlayan, tam 39 yıl boyunca amansızca boğuşacağıbir hastalığa yakalandı.Hastalığı yüzünden düzenli bir okul yaşamı olmadı. Çok küçük yaşlardan itibaren İzmir'dekiçeşitli hastanelerde tedavi olamsaı için önemli çabalar içine girildi.Dönemin koşulları göz önüne alındığında yapılan tedavi yöntemlerinden yıllarca istenilenkesinsonuç bir türlü alınamadı. 12 yaşlarında ailesiyle birlikte köyünden taşınarak Tire'ye yerleştiğinde , yıl 1958'di.Hastalığına karşın çalışmak istiyordu.En çok ilgi duyduğu meslek ayakkabıcılıktı. İlk ustası Çakır Hasan'ın yanında eskici çıraklığına başladı.
   Evinden çalıştığı dükkana kadar iki koltuk değneğiyle günlük 2 km yol yürüyerek gidip geldi.Belirli aralıklarla birkaç usta değiştirdi.1960'ta son olarak çalıştığı eskici yanından ayrılarak, başka bir usta yanınayeni ayakkabı imalatı işine başladı. 1964'te Tire'deki ustası Osman'ın, İzmir'e taşınmasının ardından, kendisi de aynı yolu seçti.Altı yıl önce geldiği Tire'de ailesi bırakarak çalışmak için İzmir'in yolunu tuttu.
   İzmir'in çeşitli semtlerinde kalfalık yaptı. Rahatsızlığı nedeniyle askere alınmadığı gibi, fiziksel durumu nedeniyle ayakkabıcılık işinde de zorunlu olarak bebek ayakkabısına yöneldi.
1971'de Ülfet Hanım'la evlendi.1974'te içindeki tutkusunun ustası oldu.Bir yandan hastalığıyla boğuşurken, iş yaşamında tüm çilelere katlandı ve sonunda 1976 yılında bugünkü Şirinbebe'yi kurud.Yıllardan beri çeşitli hastanelerden çare bulamayınca bu kez üç yıl önce kendisine sürücü verilmesinde önemli rol oynayan dünyaca ünlü ortopedist Prof. Dr. Veli LÖK'e başvurduğunda yıl 1984'tü.Vücudundaki cerahat kana karışıyordu, göz göre göre zehirliyordu. Veli LÖK, hiç zaman yitirmeksizin teşhis ve tadaviyi belirledi.
Tıp dilinde "Sklerozan Osteomiyelit" olarak bilinen Kronik Kemik İltihabı Hastalığı...Derhal ameliyata alındı. Uygulanacak tedavi yöntemi dünyada bir ilk'ti, başarılı geçen ameliyatın ardından,Mustafa Akkaşlı sağlığına kavuşurken, kendisi üzerinde Veli Lök tarafından ilk kez denenen bu yöntem, dünya tıp literatürüne girdi. Veli LÖK, Mustafa Akkaşlı üzerinde deneyip başarı sağladığı bu yöntemi, Avrupa'daki seminerlerinde bir ders aracı olarak kullandı. Ayakkabı sektöründeki ilk göz ağrısı Şirinbebe 1991'de şirket halini aldı.Akkaşlı, sağlığına kavuştuktan sonra çocukluğundan beri dört elle sarıldığı mesleğinde daha da başarılı oldu, Ayakkabı sektöründe sözüne güvenilir, dürüst iş yapan İzmir'deki sayılı iş adamlarından biri oldu.Akkaşlı, bugüne kadar üretilen modellerini, bir ressamın inceliğindebizzat kendisi çizdi.
   Kendisinin acı ve çilelerle dolu ilginç yaşamı, Ödemişli Eğitimci-Yazar Ayhan Dayan tarafından 2007 yılında kaleme alınan "Gençliğini Aramayan Adam ŞİRİRNBEBE" isimli kitaba konu oldu